Čítajte ďalej, ako dosiahnúť, aby vás niekto ľúbil, keď natrháte ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) a pripravíte z neho nápoj lásky.
Autorom všetkých textov, fotografií, vídeí a perokresieb na tejto lokalite je dr.Ondrej Chreňo. Neoprávnená distribúcia akéhokoľvek textu alebo obrazového materiálu je chránená autorským zákonom.


Bylinné kúry s obsahom ľubovníka:
(pre bližšie informácie kliknite na kúru)

 
Spýtajte sa, ako vyzdravieť:

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) má na listoch a kvetoch drobné žliazky, ktoré vyzerajú ako červené bodky a podľa toho dostal názov "bodkovaný". Tieto žliazky - bodky obsahujú krvavo červené látky - hypericíny, ktoré majú na organizmus ukľudňujúci účinok, zlepšujú náladu a potlačujú depresie.
Ľubovník je pekná rastlina s mnohými žltými kvietkami obľubujúca veľa slnka a dobrú kyprú pôdu. V našich dedinách už dávno prisudzovali tejto rastline zázračnú moc.
Keď ľubovníkové kvety alebo listy s týmito bodkami chytíme do rúk a jemne ich povaľkáme medzi prstami, hypericíny sa uvoľnia a prsty budeme mať celý deň sfarbené do červena. Ak sa tak nestane, znamená to, že odtrhnutý ľubovník nemá dostatok hypericínov a nebude preto ani dostatočne účinný, ak si z neho pripravíme čaj. 

Kedysi na vidieku dievčatá zbierali ľubovník o polnoci na Jána (vtedy zvyčajne kvitne a v noci obsahuje najvyššiu koncentráciu hypericínov), varili z neho nápoj lásky a dávali ho vypiť tomu chlapcovi, po ktorom túžili. Po vypití takéhoto nápoja sa tento mládenec do devy určite zaľúbil. Od toho dostala táto liečivá rastlina názov "ľubovník".
Je celkom možné, že aj Marína dala vypiť tento nápoj Andrejovi Sládkovičovi, ktorý sa do nej veľmi zaľúbil a na jej počesť napísal najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete:
  👉 Marína

Aké sú účinky ľubovníka ?
Čaj alebo prípravky z ľubovníka sa používajú pri melanchólii, skľúčenej nálade, zníženej pracovnej výkonnosti, neurózach, depresiách, nespavosti a nervovej vyčerpanosti. Liečia migrény, zápaly a slabosti nervov, choroby pečene a žlčníka, pomáhajú pri odtoku žlče v žlčovodoch, upravujú tráviace poruchy. Uvoľňujú napätie v hladkých svaloch žalúdočnej steny a tým miernia kŕče a pocity bolesti.

Ľubovník posilňuje imunitný systém a zvyšuje jeho fagocytárnu aktivitu. Fagocyty sú pohyblivé bunky, ktoré sa nachádzajú v celom našom tele, dokážu rozpoznať votrelca - choroboplodnú baktériu, ktorú pohltia a rozložia. 

Ľubovníková vňať obsahuje veľa trieslovín, až do 15%, ktoré majú protizápalový a zvieravý účinok. Ľubovník je preto vhodný pri liečbe rôznych zápalových ochorení, napríklad pri zápale priedušiek, žalúdka, čriev alebo zápale močového mechúra. Účinný je aj na stafylokoky - baktérie, ktoré spôsobujú väčšinu hnisavých ochorení.

Dlhodobé nadmerné užívanie ľubovníka pri súčasnom slnení v letnom období nie je zdravé, pretože rastlina obsahuje látky s fotodynamickými účinkami, ktoré môžu vyvolať nežiadúce kožné reakcie. Platí to najmä pre svetlovlasých ľudí, u ktorých môže dôjsť k poruchám kožnej pigmentácie. Treba však povedať, že v klinických skúškach, v ktorých extrakt ľubovníka užívala veľká skupina ľudí počas dlhej doby ako ukľudňujúci prostriedok, nedošlo ani v jedinom prípade k spomínanej nežiadúcej reakcii.

Príprava čaju z ľubovníka: 
čaj z ľubovníka pijeme dvakrát denne. Polievkovú lyžicu sušenej vňate ľubovníka zalejeme 0,3-0,5 l vriacej vody, vylúhujeme 15 minút. Lepšie však zmiešať ľubovník do čajovej zmesi spolu s inými bylinami podobného účinku, vtedy je takýto čaj oveľa účinnejší ako samotný ľubovník. 

Príprava jánskeho oleja:
Z ľubovníkových kvetov môžeme pripraviť jánsky olej, ktorý používame na liečbu mnohých kožných ochorení, popálenín alebo omrzlín. Olej dostal názov podľa toho, že kvety ľubovníka kvitnú zvyčajne v období, keď má meniny Ján, teda 24.júna.  Vtedy ich zbierame a pripravujeme z nich jánsky olej. 
Do sklenenej nádoby dáme čerstvé natrhané kvety ľubovníka. Kvety zbierame za slnečného počasia niekedy okolo deviatej - desiatej hodiny. Vtedy už nie sú zarosené a zároveň ešte nie je príliš teplo. Za horúceho popoludnia sa hypericíny z kvetov rýchlo vyparujú. Kvety v nádobe prelejeme olivovým olejom a uzavretú nádobu odložíme na policu. Slnečnicový alebo iný konzumný olej rýchlo tuchne a na prípravu jánskeho oleja nie je vhodný.  Po dvoch týždňoch olej precedíme najlepšie cez čisté plátno, rozplníme do menších fľašiek, ktoré umiestnime do chladnejšieho a tmavého prostredia, napríklad do chladničky. V prípade potreby použijeme. Jánsky olej má peknú červenú farbu a trpkú chuť.


Spýtajte sa, ako vyzdravieť: