- Červenokamenská bylinná detoxikačná, očistná kúra
- Bylinná kúra na zlepšenie trávenia
- Bylinná kúra na podráždený pankreas (zápal pankreasu)
- Prírodná kúra na regeneráciu pečene
- Prírodná kúra na regeneráciu organizmu pri žltačkách
- Prírodná kúra na regeneráciu organizmu pri mononukleóze
- Bylinná kúra na ochorenia dýchacích ciest
- Bylinná kúra na liečbu hemoroidov
- Prírodná kúra na zápalové ochorenia čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída
- Prírodná kúra na nervové a psychické poruchy
- Bylinná kúra na zápaly prínosových dutín
Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) má na listoch a kvetoch drobné žliazky, ktoré vyzerajú ako červené bodky a podľa toho dostal názov "bodkovaný". Tieto žliazky - bodky obsahujú krvavo červené látky - hypericíny, ktoré majú na organizmus ukľudňujúci účinok, zlepšujú náladu a potlačujú depresie.
Ľubovník posilňuje imunitný systém a zvyšuje jeho fagocytárnu aktivitu. Fagocyty sú pohyblivé bunky, ktoré sa nachádzajú v celom našom tele, dokážu rozpoznať votrelca - choroboplodnú baktériu, ktorú pohltia a rozložia.
Ľubovníková vňať obsahuje veľa trieslovín, až do 15%, ktoré majú protizápalový a zvieravý účinok. Ľubovník je preto vhodný pri liečbe rôznych zápalových ochorení, napríklad pri zápale priedušiek, žalúdka, čriev alebo zápale močového mechúra. Účinný je aj na stafylokoky - baktérie, ktoré spôsobujú väčšinu hnisavých ochorení.
Dlhodobé nadmerné užívanie ľubovníka pri súčasnom slnení v letnom období nie je zdravé, pretože rastlina obsahuje látky s fotodynamickými účinkami, ktoré môžu vyvolať nežiadúce kožné reakcie. Platí to najmä pre svetlovlasých ľudí, u ktorých môže dôjsť k poruchám kožnej pigmentácie. Treba však povedať, že v klinických skúškach, v ktorých extrakt ľubovníka užívala veľká skupina ľudí počas dlhej doby ako ukľudňujúci prostriedok, nedošlo ani v jedinom prípade k spomínanej nežiadúcej reakcii.
Príprava čaju z ľubovníka:Z ľubovníkových kvetov môžeme pripraviť jánsky olej, ktorý používame na liečbu mnohých kožných ochorení, popálenín alebo omrzlín. Olej dostal názov podľa toho, že kvety ľubovníka kvitnú zvyčajne v období, keď má meniny Ján, teda 24.júna. Vtedy ich zbierame a pripravujeme z nich jánsky olej.
Do sklenenej nádoby dáme čerstvé natrhané kvety ľubovníka. Kvety zbierame za slnečného počasia niekedy okolo deviatej - desiatej hodiny. Vtedy už nie sú zarosené a zároveň ešte nie je príliš teplo. Za horúceho popoludnia sa hypericíny z kvetov rýchlo vyparujú. Kvety v nádobe prelejeme olivovým olejom a uzavretú nádobu odložíme na policu. Slnečnicový alebo iný konzumný olej rýchlo tuchne a na prípravu jánskeho oleja nie je vhodný. Po dvoch týždňoch olej precedíme najlepšie cez čisté plátno, rozplníme do menších fľašiek, ktoré umiestnime do chladnejšieho a tmavého prostredia, napríklad do chladničky. V prípade potreby použijeme. Jánsky olej má peknú červenú farbu a trpkú chuť.